< بازگشت به نمایشگاه‌ها

میان دو پرده | نقاشی های شهرو خردمند

هنرمندان

شهرو خردمند


میان دو پرده، میان دو سرزمین
در خاطره‌ی بسیاری از ما نامش با کارگاه نمایش گره خورده است؛ با برصیصای عابد، ادیپ شاه، پرومته در زنجیر و همراه با نام‌های ایرج انور، عباس نعلبندیان، فریدون آو، بیژن صفاری، آربی آوانسیان و دیگران.
او در سال ۱۳۲۰ و در خانواده‌ای اهل فرهنگ متولد شد. پدرش نقاش، مجسمه‌ساز و کارگردان و مادرش مدیر مدرسه بود. کودکی و نوجوانی‌اش سرشار از خاطرات کافه‌نشینی‌های پدر، تئاترها و واریته‌هایی است که در خیابان لاله‌زار به تماشای آن‌ها می‌نشستند.
او تحصیل در رشته‌ی پزشکی را نیمه‌کاره رها می‌کند و برای تحصیل نمایش به مدرسه‌ی الکساندر فرسن در رم می‌رود، اما مسیر تجربه‌هایش به رم ختم نمی‌شود. در سال ۱۳۴۷ به تهران بازمی‌گردد و همراه با ایرج انور ساختمان قدیمی را به کارگاه نمایش تبدیل می‌کند. اجرای سودابه و سیاوش در جشن هنر توس و تدریس تئاتر در دانشکده‌ی هنرهای زیبا، به دعوت بهرام بیضایی، از دیگر فعالیت‌های اوست.
در سال ۱۳۵۵، برای سفر مطالعاتی، بار دیگر، به ایتالیا بازمی‌گردد و این تصمیم به سکونت دائمی او در رم منجر می‌شود. در این سال‌ها به تدریس و اجرای نمایش می‌پردازد. حاصل کار او اجرای نمایش‌های بسیاری از جمله: بارسیزا ، مارا-ساد، سیذارتا و کامایا ، زنان تراخیس، پرومته، گیلگمش، یهودی مالت، افلاطون، بیمار خیالی، آمفیترئون، شوهر فریب‌خورده، مرد به شکار می‌رود، ارداویراف‌نامه، جنگ بی‌پایان، جن‌زدگان، مرد شنی و بسیاری آثار دیگر در سراسر اروپاست.
شهرو خردمند اکنون به سرزمین و حرفه‌ی پدری‌اش بازگشته است تا روایتی از رنگ‌های تند و سرزنده، ضربه‌های قلم‌ و آبستراکسیون و تجریدی را که برآمده از تجربه‌ی سال‌ها و حاصل آمیختگی نگاه شرقی و غربی‌ اوست در وطن نمایش دهد.

آرش تنهایی- اردی بهشت 96